/

Mart 14, 2023

PPC Kampanyalarınızın Başarısını Artıracak 3 Yeniden Pazarlama Listesi

Arama Reklamları İçin Yeniden Pazarlama Listeleri (RLSA’lar), güçlü bir araçtır ve PPC başarısı için önemlidir. Kampanyalarınıza dahil etmek için 3 listeyi sizler için derledik.

Yeniden Pazarlama listeleri, tüm Google Ads kampanya türleri için güçlü bir araçtır – ancak özellikle Google Arama reklamları için kullanışlıdır.

Reklamcılıkta kaçınılmaz gizlilik güncellemeleri yaklaşırken, yeniden pazarlama listeleri herhangi bir PPC stratejisinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Yeniden pazarlama, markanızla zaten tanıdık olan belirli bir kitleye hiper-pazarlama yapmanıza olanak tanır ve reklam harcamalarından dönüşüm oranını (ROAS) maksimize etmenize yardımcı olur.

Bir tüketici yolculuğu, bir satın alma işleminden önce sayısız temas noktası içerebilir.

Aşağıda, satın alma yolculuğunun daha erken aşamalarında potansiyel müşterileri yakalamak için Remarketing Listeleri için Arama Reklamları (RLSA’lar) kullanımının 3 yaratıcı ve uygulanabilir örneğini öğreneceksiniz.

Yeniden pazarlama listelerini kullanmanın birçok fırsatı olduğundan, huninin hangi aşamasında olduklarına bağlı olarak stratejileri ayrıştıralım.

Üst Huni ve Farkındalık Yaratma için Yeniden Pazarlama Stratejileri

Aşağıdaki üç yeniden hedefleme stratejisi, üst huni pazarlamasının temelini kapsayarak RLSA’larınızı daha iyi kullanmanıza yardımcı olur ve farklı kampanya türlerini kullanarak çeşitli yöntemler sunar.

1) Video kampanyası ile etkileşime giren kullanıcıları hedefleyin ve onları harekete geçmeye teşvik edin

Eğer herhangi bir şekilde YouTube Reklamları denediyseniz ve başarıyı belirlemekte veya ölçmekte zorlanıyorsanız, o zaman bu strateji sizin için olabilir.

YouTube reklamları, bir ürün, hizmet veya markanın farkındalığını artırmak için harika bir yol olsa da, yeni bir kullanıcının ilk temasından itibaren harekete geçmesini nasıl sağlarsınız?

İşte yeniden pazarlama listeleri devreye giriyor.

Google Ads, Youtube videolarınıza dayalı olarak farklı türlerde yeniden pazarlama listeleri oluşturmanıza olanak tanır. Bu liste türünü kullanmak için iki ana gereklilik vardır:

Bu listeler, yalnızca Display’de değil, diğer YouTube veya Arama kampanyalarında kullanılabilir. YouTube kanalınızın Google Ads hesabınıza bağlı olması gerekir.

YouTube yeniden pazarlama listelerini oluşturmak için, Araçlar ve Ayarlar > Paylaşılan Kütüphane > Hedef Kitle Yöneticisi’ne gidin.

Hedef Kitle Yöneticisi’nde, YouTube yeniden pazarlama listelerinizi bölümlendirmeye başlamak için “+” düğmesine tıklayın.

Google, buradan başlayarak YouTube video etkileşimlerinizi yeniden pazarlama için kullanmanız için çeşitli seçenekler sunar. Bu seçenekler şunları içerir:

 • Videoların izlenmesi.
 • Kanala abone olunması.
 • Kanalın ziyaret edilmesi.
 • Videolara yapılan beğeniler.
 • Videoların bir çalma listesine eklenmesi.
 • Videoların paylaşılması.

Ayrıca, yeniden hedefleme listelerinizi mümkün olduğunca özelleştirmek için daha ileri seviyede segmentasyon yapabilirsiniz.

Bu yeni oluşturulan YouTube yeniden hedefleme listelerini kullanmak için, önce mevcut Arama kampanyalarınıza “Yalnızca Gözlemleme” olarak eklemeyi deneyin ve bu kullanıcıların YouTube videolarınızı izlememiş olan birine kıyasla kampanyalarınızla daha fazla etkileşimde bulunma olasılıklarını anlamaya çalışın.

Bir adım daha ileri giderek, bu kullanıcıları özellikle hedefleyen yeni Arama kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Faydası, markanızla zaten etkileşimde bulunmuş olan bu kullanıcılara farklı mesajlar sağlayabilmenizdir.

2) Arama Kampanyalarından Düşük Kaliteli veya İlgisiz Web Sitesi Trafiklerini Hariç Tutun

Eğer farkındalık kampanyalarından herhangi birini çalıştırdıysanız, muhtemelen ilgili olmayan web sayfalarını veya düşük kaliteli ziyaretçileri de içeren genel olarak trafik artışı gördünüz.

Düşük kaliteli veya ilgili olmayan web sayfaları olarak neyi kabul ediyoruz?

Satın alma işlemine yol açmayacak herhangi bir sayfa, örneğin: Kariyer sayfası. Yatırımcılar sayfası. Bizimle reklam yapın sayfası. Müşteri hizmetleri sayfası. Web sitesinde bir saniyeden kısa süre kalan kullanıcılar.

Bu tür web site ziyaretçilerini baştan çıkarıcı kampanyalarınızdan hariç tutmak, yeniden hedefleme çabalarınızın uzun vadede daha maliyet etkin hale gelmesine yardımcı olabilir.

3) Kendi Birinci Taraf Verilerinizden Benzer Kitleler Oluşturun

  Google’ın üst hunide bir ürün veya hizmet için birisi olarak düşündüğü ilgi alanları veya özellikler gibi üçüncü taraf verilerini kullanmak, özellikle küçük bir işletmeyseniz veya sınırlı bir bütçeniz varsa cesaret kırıcı olabilir.

  Yeni kullanıcılara pahalı bir bedel ödemeden ulaşmanın pek seçeneğiniz olmadığını hissedebilirsiniz.

  Ancak, farkındalık oluşturmak için en değerli varlıklarınızı kullanmayı hiç düşündünüz mü?

  Kendi birinci taraf verilerinizi kullanarak Benzer Kitleler oluşturmak, Google’ın ilgi alanları gibi üçüncü taraf verilerinden daha fazla avantaj sağlar ve zaten markanızı seven kullanıcıların benzer düşünen insanlara ulaşmanızı sağlar.

  Bir liste oluşturmak için şu seçenekleri düşünebilirsiniz:

  Google Ads veya Google Analytics kullanarak geçmiş satın alanların yeniden hedefleme listesi oluşturun. Google Ads’a bir geçmiş satın alan listesi yükleyin.

  Bu listelerin boyutuna bağlı olarak, bir Benzer Kitle oluşturma seçeneğiniz olacak ve bunu YouTube, Display veya Search için kullanabileceksiniz.

  Geçmiş satın alanların yeniden hedefleme listelerini URL yolları kullanarak oluşturun. Ben, yeniden hedefleme listeleri oluştururken Google Analytics’i kullanmayı tercih ediyorum, çünkü çok daha spesifik olmanız için birçok bölümleme veya filtreleme seçeneğine sahipsiniz.

   From the same category